Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
wersja tekstowa
           |             Od 10.07 do 3.08 2020 - objazd na liniach nr 6, 8 i 17            |             Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej            |             Linia nr 12 - zmiana rozkładu na dzień wyborów prezydenckich 28.06.2020            |             Zmiany rozkładów jazdy dla linii nr 7, 8, 14, 15, 17, 19 i 22            |             Biletomaty przy dworcu PKP/PKS uruchomione


Od 10.07 do 3.08 2020 - objazd na liniach nr 6, 8 i 17 Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej Linia nr 12 - zmiana rozkładu na dzień wyborów prezydenckich 28.06.2020 Zmiany rozkładów jazdy dla linii nr 7, 8, 14, 15, 17, 19 i 22 Biletomaty przy dworcu PKP/PKS uruchomione

Tramwaj nr 401 już od dziś pod nazwą patrona - Stanisław Wójcicki

Dziś o godz. 10.00 na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Browarnej odbyła się szczególna uroczystość - tramwaj nr 401 otrzymał oficjalnie swojego patrona i będzie nosił nazwę \"Stanisław Wójcicki\". W odsłonięciu napisu udział wziął Pan Stanisław, Honorowy Obywatel Elbląga. Jeszcze przed południem tramwaj \"Stanisław Wójcicki\" wyruszył na trasę, na linii nr 400.

Poza napisami na burcie w środku tramwaju zostały zamieszczone specjalne ramki, gdzie każdy pasażer może  przeczytać podstawowe informacje o patronie.

Kolejne piątka tramwajów do końca czerwca otrzyma stosowne napisy i ramki z informacjami o patronach. A będa to: Gottlob Ferdynand Schichau, Włodzimierz Sierzputowski, Aleksandra Gabrysiak, Czesław Klimuszko, Józef Karpińsk.

Przypomnijmy krótki biogram Pana Stanisława Wójcickiego.

Urodził się w Starachowicach 13 maja 1916 roku. W 1930 roku podjął pracę w Państwowej Fabryce Broni w Radomiu. Jako żołnierz Marynarki Wojennej uczestniczył w obronie Wybrzeża, a następnie jako żołnierz armii generała Kleberga uczestniczył w bitwach pod Pińskiem i Milanowem, w październiku 1939 roku trafił do obozu jenieckiego 7A Mosburg w Bawarii. Po powrocie z niewoli nawiązuje współpracę z oddziałem Armii Krajowej /33 pułk piechoty Legionów AK/ jako członek specjalnej grupy dywersyjnej.
W 1945 roku wstępuje do Związku byłych Marynarzy i Pracowników Portowych, jako ochotnik zostaje włączony do grupy oddelegowanej do Elbląga w celu zabezpieczenia urządzeń portowych i 24 marca wraz Morską Grupą Operacyjną po dow. por. Antoniego Hellmanna przybywa do Elblaga. Członkowie grupy zostali zakwaterowani na Osiedlu Marynarzy, wyposażeni w broń zabezpieczają urządzenia nad rzeką Elbląg, pilnują zakładów Komnicka, stoczni Rybackiej i Rzecznej, elewatora zbożowego, elektrowni.
Po 1 sierpnia 1945 roku po przejęciu od władz rosyjskich zakładów F. Schichaua został komendantem Straży Przemysłowej, funkcję tę pełnił do 17 lipca 1949 r., 16 lipca w zakładach „Zamech” w hali nr 20 nastąpił pożar, następnego dnia Komendant Straży Przemysłowej Stanisław Wójcicki został aresztowany. W więzieniu bez wyroku przebywał dwa lata , w sierpniu 1951 r. wraca do Elbląga. Dzięki pomocy kolegów otrzymuje pracę w zakładach drzewnych /Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu/ i pracuje w nich do czasu przejścia na emeryturę w 1981.
Uchwałą Rady Miasta nadano Stanisławowi Wójcickiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, wręczenie aktu nadania odbyło się 16 grudnia 1993 r.